Baltské more
Baltské more (po nemecky Ostsee, po poľsky Morze Bałtyckie, po švédsky Östersjön, po fínskyItämeri) je vnútrozemské more Atlantického oceánu. Nachádza sa v severnej Európe. Je obklopené Škandinávskym polostrovom, pevninou východnej a strednej Európy a dánskymiostrovmi.
Zaberá plochu 422 700 km²; dosahuje priemernú hĺbku 48 m, maximálnu 470 m. Priemerná teplota na hladine v zime je na otvorenej časti mora 1-3 °C, v lete 18-20 °C, v centrálnych častiach je slanosť vrchných vrstiev 7-7,5 ‰.
Súčasťou mora sú zálivy Botnický záliv na severe, Fínsky záliv, Rížsky záliv a Kaliningradský zálivGdaňská zátoka, Štetínska zátoka, Meklenburská zátoka a Kielská zátoka na juhu. Medzi najväčšie ostrovy patria Gotland, Saaremaa, Hiiumaa, Öland, Bornholm, Rujana a súostrovie Alandy. Najvýznamnejšie rieky ústiace do mora sú: Visla, Odra, Daugava, Neman, Narva, Neva, Kymijoki, Kokemäenjoki, Oulujoki, Kemijoki, Tornionjoki (Torneälven), Luleälven, Skellefteälven, Umeälven, Ångermanälven, Indalsälven, Dalälven. na východe,
Na pobreží mora leží 9 štátov: Dánsko, Estónsko, Fínsko, Litva, Lotyšsko, Nemecko, Poľsko, Rusko, Švédsko. K najdôležitejším prístavným mestám sa radia: Štetín, Gdansk, Gdynia, Rostock, Lübeck, Štokholm, Riga, Petrohrad, Kaliningrad, Klaipeda, Liepaja, Tallinn, Helsinki, Kodaň, k ďalším Turku, Pori, Vaasa, Oulu, Luleå, Umeå, Gävle, Norrköping, Karlskrona, Malmö, Wismar a Kiel.
Na západe je more spojené so Severným morom (Kattegat) cez prielivy Malý Belt, Veľký Belt a Öresund.
V praveku a rímskej dobe bol kraj okolo Baltského mora (Pobaltsko) spojený s Jadranským morom Jantárovou cestou.